W ostatnim czasie głośno jest o sankcji kredytu darmowego. A jak wiadomo, z kredytów często korzystają przedsiębiorcy i również oni mogli zostać nieodpowiednio potraktowani przez banki. Czy osoby prowadzące działalność gospodarczą mają zatem takie same możliwości dotyczące SKD jak konsumenci?
Kiedy można skorzystać z sankcji kredytu darmowego?
Sankcja darmowego kredytu to narzędzie przewidziane w ustawie o kredycie konsumenckim. Przysługuje osobom, które podpisały umowy pozbawione wymaganych informacji lub ich prawa zostały w inny sposób naruszone. Chodzi m.in. o brak wskazania całkowitej kwoty zobowiązania, niepełne informacje o kosztach lub nieprawidłowe pouczenia. Szczegółowe informacje dotyczące możliwości skorzystania z sankcji kredytu darmowego zostały opisane na stronie sankcja-darmowego-kredytu.pl. Dowiecie się tam m.in. czy umowa spełnia wymagania do SKD i jak wygląda dalsza procedura ubiegania się o sankcję darmowego kredytu.
W przypadku naruszeń konsument ma prawo spłacić wyłącznie kapitał bez odsetek i innych kosztów. Pozostałe świadczenia, np. prowizje czy opłaty za ubezpieczenie – przestają być należne bankowi. Sankcja kredytu darmowego nie dotyczy wszystkich typów umów. Ustawę stosuje się do kredytów konsumenckich o wartości do 255 550 zł lub równowartości w walucie obcej. Trzeba jednak pamiętać, że ustawa wyznacza ramy czasowe na skorzystanie z tego prawa – jest to rok od spłaty kredytu.
Czy przedsiębiorca może skorzystać z SKD?
Ustawa o kredycie konsumenckim odnosi się wyłącznie do osób fizycznych, które zaciągnęły kredyt na potrzeby niezwiązane z działalnością gospodarczą. Oznacza to, że przedsiębiorcy zaciągający kredyt „na firmę” nie mają prawa do zastosowania sankcji darmowego kredytu.
Wyjątkiem są jedynie osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Sąd może uznać osobę prowadzącą działalność gospodarczą za konsumenta, jeśli wykaże, że dany kredyt został przeznaczony na cele całkowicie prywatne. Przykładem może być pożyczka zaciągnięta przez fryzjera, ale przeznaczona na remont mieszkania, a nie salonu. W takich sytuacjach liczy się faktyczne przeznaczenie środków, a nie samo to, że osoba widnieje w CEIDG. W przypadku wątpliwości można skonsultować sprawę z prawnikiem, który oceni szanse na uznanie kredytobiorcy za konsumenta.
Alternatywy dla sankcji kredytu darmowego
Dla przedsiębiorców pozbawionych możliwości zastosowania SKD pozostają inne formy ochrony. Pierwszą z nich jest badanie, czy bank lub instytucja finansowa nie naruszyła zasad współżycia społecznego albo dobrych obyczajów. Choć trudniejsze do udowodnienia, te podstawy bywają skuteczne w przypadku rażąco niekorzystnych umów.
Można też powołać się na nieważność umowy, jeśli zawierała istotne błędy lub nie spełniała wymogów formalnych. Dotyczy to np. braku podpisów, nieczytelnych warunków lub niezgodnych z prawem zapisów. Takie sytuacje nie są rzadkością, zwłaszcza w starszych umowach kredytowych.
Inną możliwością jest negocjowanie ugody z bankiem lub skorzystanie z mediacji. W praktyce jednak skuteczność tych działań zależy od gotowości obu stron do kompromisu. Jednak często banki utrudniają uzyskanie sankcji kredytu darmowego, a więc ugoda bez jasnych podstaw prawnych, może być bardzo trudna do osiągnięcia.
Sankcja kredytu darmowego została stworzona z myślą o ochronie konsumentów, nie przedsiębiorców. Jeśli prowadzisz działalność i zaciągnąłeś kredyt firmowy, SKD najprawdopodobniej nie będzie możliwe. Ale jeśli środki poszły na cel prywatny, możesz mieć szansę. W takiej sytuacji dokładnie przeanalizuj swoją umowę i szukaj błędów, które uprawniają cię do dochodzenia roszczeń.
Norbert jest doświadczonym redaktorem specjalizującym się w tematyce ekonomii, finansów i zarządzania. Pasjonuje się analizą rynków finansowych oraz nowoczesnymi strategiami biznesowymi. Prywatnie miłośnik literatury ekonomicznej i aktywnego stylu życia, lubiący dzielić się wiedzą i inspirować innych do świadomego zarządzania swoimi finansami.
Dodaj komentarz