Nieruchomości komercyjne – pusta przestrzeń biurowa do wynajęcia

Potrzebujesz miejsca na biuro, magazyn, sklep, halę produkcyjną? To oznacza, że poszukujesz nieruchomości komercyjnej. Czym dokładnie wyróżniają się obiekty zaliczane do tej kategorii? Jaki jest podział nieruchomości komercyjnych i jakie standardy powierzchni obowiązują dla ich poszczególnych typów? Dowiedz się i znajdź właściwą przestrzeń dla swojego biznesu.

Pojęcie „nieruchomość komercyjna” jest bardzo szerokie. Obejmuje w zasadzie wszystkie nieruchomości niemieszkalne, czyli powierzchnie użytkowe wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. W nieruchomości komercyjne inwestuje się w celu osiągnięcia zysku. Zwykle są one budowane z myślą o konkretnej funkcji (np. produkcyjnej, biurowej, magazynowej).

Obiekty komercyjne można podzielić na grupy według różnych kryteriów. Jednym z nich jest np. rodzaj zabudowy. Pod tym względem wyróżnia się:

  • nieruchomości komercyjne wolnostojące, czyli całe budynki,
  • nieruchomości komercyjne wbudowane (lokalowe), czyli wydzielone części w większych obiektach.

Ponadto tereny i powierzchnie komercyjne można podzielić według lokalizacji, np. na:

  • osiedlowe,
  • lokalne,
  • ponadlokalne.

Jednak nieruchomości komercyjne najczęściej dzieli się według przeznaczenia (funkcji). 

Nieruchomości komercyjne biurowe

Nieruchomości biurowe to pojedyncze budynki i lokale, w których szczególne funkcje są niezwiązane bezpośrednio z produkcją dóbr materialnych czy ich sprzedażą. Każda z przestrzeni biurowej jest przypisana do klasy A, B, C lub D:

  • klasa A – dotyczy obiektów najnowszych, z większością wynajętych powierzchni, znajdujących się w bardzo dobrej lokalizacji;
  • klasa B – odnosi się do obiektów starszych, ale zmodernizowanych do obecnych standardów z wysokim wskaźnikiem najmu oraz w bardzo dobrej lokalizacji, a także obiektów nowych w  gorszych lokalizacjach;
  • klasa C – obejmuje starsze, niezmodernizowane obiekty w dobrej kondycji technicznej, z wskaźnikiem najmu niższym niż wynosi średnia w danej lokalizacji;
  • klasa D – przyznawana obiektom charakteryzującym się wysokim zużyciem funkcjonalnym, w złej kondycji technicznej, z niskim wskaźnikiem najmu oraz niskimi czynszami.

Trzeba pamiętać, że klasa biurowca to nie wszystko – zaznacza Aleksandra Paradecka z agencji Horyzont Nieruchomości, ekspert w zakresie powierzchni biurowych. – W obiektach biurowych obowiązują także standardy powierzchni w stosunku do liczby pracowników. Absolutnym minimum jest 3,5 m2 na osobę, optymalnie to 6 m2, a komfortowa praca wymaga co najmniej 10m2 powierzchni biura na 1 osobę.

Nieruchomości komercyjne handlowe

Nieruchomości handlowe to bardzo obszerna kategoria obejmująca zarówno niewielkie sklepy detaliczne, jak i centra handlowe, hurtownie czy nawet całe miasteczka handlowe. Główna klasyfikacja obiektów handlowych odnosi się do ich powierzchni oraz pionowego układu konstrukcji. Wyróżniamy podział na sklepy mało-, średnio- i wielkopowierzchniowe, ale też na:

  • sklepy tradycyjne – dostępna powierzchnia sprzedażowa w jednej kondygnacji do 400 m2;
  • supermarkety – dostępna powierzchnia sprzedażowa w jednej kondygnacji 0,4-2,5 tys. m2;
  • hipermarkety – dostępna powierzchnia sprzedażowa w jednej kondygnacji więcej niż 2,5 tys. m2;
  • centra handlowe – dostępna powierzchnia sprzedażowa w jednej lub wielu kondygnacjach, zarządzanych przez jednego operatora więcej niż 5 tys. m2;
  • galerie handlowe – dostępna powierzchnia sprzedażowa w wielu kondygnacjach z dodatkowymi funkcjonalnościami gstronomicznymi i/lub gastronomicznymi więcej niż 10 tys. m2.

Obiekty takie jak centra i galerie handlowe oferują wynajem komercyjny lokali handlowych o różnych powierzchniach i parametrach.

Nieruchomości komercyjne usługowe

Nieruchomości usługowe to kolejna bardzo szeroka kategoria. Obejmuje ona m.in. parterowe lokale (będące zwykle częścią większej nieruchomości) mieszczące: gastronomię, centra sportowe, drobne usługi, placówki kulturalno-oświatowe, prywatne przychodnie, parkingi itp., ale także większe, samodzielne obiekty działające m.in. w branży turystycznej (hotele, motele, pensjonaty).  Rentowność nieruchomości komercyjnych tego typu często w znacznej mierze zależy od lokalizacji.

Nieruchomości komercyjne w logistyce i produkcji

Nieruchomość komercyjna – obiekt magazynowo-przemysłowy

Nieruchomości komercyjne to m.in. magazyny i centra logistyczne, a także hale produkcyjne.

Do nieruchomości komercyjnych zaliczamy także hale mieszczące m.in. centra logistyczne (magazynowe, przeładunkowe, dystrybucyjne) oraz hale produkcyjne. W ich przypadku również istotną rolę odgrywa lokalizacja – umiejscowienie w pobliżu miejskich obwodnic i przy głównych krajowych szlakach komunikacyjnych podnosi ich wartość inwestycyjną.  

Wybór właściwej nieruchomości pod działalność gospodarczą może nawet decydować o „być albo nie być” biznesu. Dlatego warto przyłożyć do tego najwyższą wagę. W tym przypadku dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy ekspertów – biura nieruchomości komercyjnych, które zna aktualną sytuację na rynku, obowiązujące standardy i stawki. Dzięki temu zyskasz większe szanse na znalezienie idealnej nieruchomości komercyjnej w atrakcyjnej cenie.

Ocena artykułu
Kliknij żeby ocenić artykuł!
[Total: 1 Average: 5]

Norbert jest doświadczonym redaktorem specjalizującym się w tematyce ekonomii, finansów i zarządzania. Pasjonuje się analizą rynków finansowych oraz nowoczesnymi strategiami biznesowymi. Prywatnie miłośnik literatury ekonomicznej i aktywnego stylu życia, lubiący dzielić się wiedzą i inspirować innych do świadomego zarządzania swoimi finansami.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *