Spłacasz kredyt we frankach szwajcarskich i rozważasz przewalutowanie go na złotówki? Taka decyzja wiąże się z określonymi skutkami finansowymi – przewalutowanie nie pozostanie neutralne dla Twojego domowego budżetu. Jeżeli nie chcesz podjąć błędnej decyzji, dowiedz się więcej o tej procedurze i jej następstwach. Sprawdź, kiedy przewalutowanie kredytu frankowego będzie dla Ciebie korzystne.
Co oznacza przewalutowanie kredytu frankowego?
Aby ocenić opłacalność przewalutowania kredytu we frankach szwajcarskich, musisz przede wszystkim zrozumieć, na czym polega ta operacja. Przewalutowanie to przeliczenie kapitału wyrażonego we frankach szwajcarskich na złotówki. Co ważne, uwzględniany jest kurs z dnia, w którym dochodzi do przeliczenia. W praktyce zatem trudno powiedzieć, ile konkretnie zyska klient. Zasada jest prosta – im niższy kurs franka, tym lepiej dla kredytobiorcy.
Przewalutowanie kredytu frankowego oznacza, że:
- umowa kredytowa wciąż obowiązuje – zmianie ulegają tylko niektóre z jej zapisów (te dotyczące waluty, a zatem również kwoty, jaką kredytobiorca musi spłacić);
- zmieni się oprocentowanie – po przewalutowaniu w umowie z bankiem znajdzie się nowy wskaźnik referencyjny, np. WIBOR;
- nie ma możliwości usunięcia hipoteki z księgi wieczystej – jak miałoby to miejsce w przypadku unieważnienia kredytu frankowego;
- kredytobiorca zyska, ale jeszcze więcej korzyści uzyska bank – to właśnie bank będzie głównym beneficjentem zmian wprowadzonych w umowie.
Przewalutowanie kredytu frankowego w 2025 roku – co warto wiedzieć?
Jak zauważają prawnicy, banki coraz częściej proponują swoim klientom ugody. To wynik licznych toczących się przed sądami spraw – szacuje się, że 95-98 proc. sporów wygrywają klienci banków. Czy zatem warto przewalutować kredyt frankowy w 2025 roku? Jak się okazuje, odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista.
Przewalutowanie kredytu frankowego w 2025 roku z pewnością nie jest wyzwaniem – banki z reguły chętnie przystają na wnioski klientów. Niekiedy to nawet sam bank jest inicjatorem takiej zmiany. Jednocześnie, co potwierdzają prawnicy od spraw frankowych, przewalutowanie wcale nie musi być najkorzystniejsze dla klienta – najwięcej kredytobiorca może zyskać, gdy zdecyduje się na unieważnienie umowy.
Chociaż banki posługiwały się wzorami umów, to każda sprawa wymaga indywidualnego podejścia. W praktyce należy przeanalizować treść umowy i dokonać przeliczeń, gdyż dopiero po wykonaniu tych czynności można określić, czy przewalutowanie kredytu frankowego to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie.
Kiedy przewalutowanie kredytu frankowego może być korzystne?
Chociaż przewalutowanie wcale nie musi być opcją najlepszą pod względem finansowym, to kredytobiorca nadal powinien rozważyć taką operację. Jak można przeczytać na stronie internetowej https://frankowy-kredyt.pl/, przewalutowanie kredytu frankowego na złotówki to sposób, aby uniknąć długiego (z reguły kilkuletniego) procesu. Dodatkowo kredytobiorca:
- „uwalnia się” od franka szwajcarskiego – wielu klientów postrzega to w kategoriach korzyści;
- nie musi szukać rozwiązań alternatywnych – mowa niekoniecznie o wspomnianym już unieważnieniu kredytu, ale np. refinansowaniu zobowiązania;
- może liczyć na dodatkowe korzyści – wiele zależy od wyników negocjacji prowadzonych z bankiem.
Uogólniając, można powiedzieć, że przewalutowanie kredytu frankowego to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą obniżyć ratę, ale bez wchodzenia na drogę sądową. Aby jednak stwierdzić opłacalność takiego kroku, warto zasięgnąć opinii specjalisty.
Dodaj komentarz