W wyniku działań optymalizacyjnych podmiotów gospodarczych, w szczególności tych operujących na arenie międzynarodowej, doszło w Polsce do znacznej luki we wpływach z tytułu podatku dochodowego. Czynności zmierzające do niekiedy sztucznego zaniżenia podstawy opodatkowania godzą w ideę wolnego rynku oraz założeń OECD, dlatego odpowiedzią polskiego ustawodawcy było wprowadzenie minimalnego podatku dochodowego.
Co to jest minimalny podatek dochodowy?
Minimalny podatek dochodowy jest w swoim założeniu obciążeniem fiskalnym mającym walczyć ze zjawiskiem erozji podstawy opodatkowania. Omawiana regulacja skierowana jest do spółek będących podatnikami w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czyli mających status polskich rezydentów podatkowych oraz do podatkowych grup kapitałowych. Warunkiem objęcia danego podmiotu minimalnym podatkiem dochodowym jest poniesienie straty ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo sytuacja, gdy dochód pochodzący ze źródeł innych niż z zysków kapitałowych stanowi mniej niż 2% przychodów z tego źródła.
Jak oblicza się minimalny podatek dochodowy?
Do tego celu nie bierze się pod uwagę między innymi kosztów uzyskania przychodów wynikających z nabycia, wytworzenia lub ulepszenia środków trwałych lub ich wykorzystania na podstawie umów, w określonych sytuacjach przychodów oraz kosztów bezpośrednio związanych z przychodami, jeżeli ich wartość wynika z przepisów prawa, a także niektórych obciążeń fiskalnych zapłaconych przez dany podmiot (np. akcyza, opłata paliwowa).
Podstawę opodatkowania stanowią:
- kwota 1,5% wartości przychodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych;
- część kosztów z tytułu finansowania dłużnego poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych;
- część kosztów poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych z tytułu m.in. usług doradczych, badania rynku i reklamowych, opłat i należności licencyjnych, czy też przeniesienia ryzyka niewypłacalności dłużnika – w części, w jakiej koszty te łącznie w roku podatkowym przekraczają o 3 000 000 zł kwotę obliczoną według określonego wzoru.
Minimalny podatek dochodowy jest obliczany rocznie i wpłacany na rachunek właściwego urzędu skarbowego w terminie do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego. W zeznaniu podatkowym CIT-8 podatnicy objęci zakresem podatku są zobowiązani do wykazania podstawy opodatkowania, dokonanych jej pomniejszeń, a także kwoty minimalnego podatku dochodowego.
Warto wspomnieć, że zakresem omawianej daniny ustawowo nie są objęte niektóre podmioty, jak np. rozpoczynające prowadzenie działalności, mali podatnicy, instytucje finansowe, podmioty, które spełniają określone kryteria udziałowe, oraz przedsiębiorcy uzyskujący przychody głównie z pewnych rodzajów działalności.
Jak w każdym rodzaju podatku, tak i w przypadku minimalnego podatku dochodowego, istotne jest, aby zawsze być dobrze poinformowanym i mieć pełną wiedzę na temat zasad obliczania i stosowania danej formy podatkowej. Od tego zależy bezpieczeństwo i kondycja finansowa firmy.
W tym zakresie wsparcie oferowane przez takie podmioty jak m.in. LEX4YOU, może okazać się nieocenione. Dzięki swojemu modelowi subskrypcyjnemu i współpracy z doświadczonymi doradcami podatkowymi, LEX4YOU zapewnia kompleksową obsługę prawno-podatkową dostosowaną do indywidualnych potrzeb każdej organizacji. Oferuje pełne wsparcie w zakresie stosowania przepisów podatkowych, co pozwala na efektywne zarządzanie obowiązkami płatniczymi i zapewnia firmom spokój i bezpieczeństwo w zakresie podejmowanych decyzji biznesowych.
Więcej szczegółów znajdziesz na stronie internetowej, gdzie możesz również wypełnić prosty formularz kontaktowy, aby poznać warunki ewentualnej współpracy.
Norbert jest doświadczonym redaktorem specjalizującym się w tematyce ekonomii, finansów i zarządzania. Pasjonuje się analizą rynków finansowych oraz nowoczesnymi strategiami biznesowymi. Prywatnie miłośnik literatury ekonomicznej i aktywnego stylu życia, lubiący dzielić się wiedzą i inspirować innych do świadomego zarządzania swoimi finansami.
Dodaj komentarz